Zaujímavosti Prešovského kraja prezentujú legendy

Prešovský kraj pripravil pre turistov projekt Legendarium

Zaujímavosti a turistické možnosti Prešovského kraja prezentujú počas leta 2015 postavy z legiend a povestí. Multimediálny projekt Legendarium predstavuje kraj inovatívnym spôsobom, ktorého súčasťou je aj prvá slovenská mobilná hra o legendách. Známi umelci nahrali k projektu rozprávkové audio CD. Aj … (zariadenie – napr. hrad Ľubovňa) je súčasťou Legendaria!

Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska pripravila na letnú turistickú sezónu kampaň s názvom Legendarium. Projekt vychádza z legiend a povestí desiatich známych lokalít kraja. Určený je najmä deťom a rodinám. Mediálna hra, audio CD s legendami a zberateľský album s originálnymi nálepkami predstavia Prešovský kraj tak ako nikdy doteraz.

Hra Legendarium zoznámi hráčov s postavami desiatich lokalít kraja. Hru pripravila prešovská spoločnosť Functu, ocenená aj MTV Game Awards. Okrem hry a zábavy má Legendarium i vzdelávací charakter. Hráči sa navyše budú môcť zlokalizovať na miestach, ktoré sa v hre nachádzajú a získajú tak bonusové body v hráčskych rebríčkoch. Hra bude voľne stiahnuteľná.

Moderná doba si vyžaduje nové, moderné marketingové prístupy. Chceme ukázať, že v Prešovskom kraji je čo vidieť a oplatí sa ho navštíviť. Celý projekt je koncipovaný tak, aby zanechal dojem, nové poznatky a inicioval k cestovaniu zábavným a zaujímavým spôsobom,“ predstavil zámer projektu riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Postavy a lokality z hry sa objavia aj v albume s nálepkami. V albumoch nájdu deti mnoho tipov na výlety a informácie o vybraných miestach, ktoré sa priamo viažu k Legendariu.Na každom z týchto desiatich miest získajú deti nálepku do albumu. Kontrolné ústrižky budú môcť zaslať do súťaže a hrať o tablety, víkendové pobyty a iné ceny. Už za tri nálepky získajú audio CD s legendami, ktoré pripravil frontman skupiny Komajota Martin Husovský spolu s hereckými legendami – manželmi Kvetou a Jozefom Stražanovcami a ďalšími známymi umelcami z Prešovského kraja.

 

Teším sa, že deti budú mať možnosť tráviť voľné dni cestovaním a spoznávaním skvelých miest v kraji. Na cédečku zaznie mnoho zaujímavých informácií a výborné herecké výkony. Verím, že nahrávky zaujmú a potešia,“ prezradil k projektu Martin Husovský.

Medzi vybranými lokalitami nechýbajú známe turistické miesta ako obľúbený hrad Ľubovňa, Tatry, Šarišské múzeum v Bardejove alebo Solivar. „Objavia sa tiež miesta, ktoré nie sú zatiaľ masovo navštevované, ale rozhodne stoja za pozornosť,“ uviedol Martin Janoško. Každú z lokalít doplní fotopostava, ktorá návštevníkov upozorní na súťaž a aktivity Legendaria.

Slávnostný krst Legendaria sa uskutoční 10. júna v Šarišskom múzeu v Bardejove o 11.00 hod. Krstným otcom projektu je Ľuboš Sarnovský. Kampaň spojená so súťažou potrvá od 15. júna do 15. septembra. Hra Legendarium, postavy, fotosteny i CD nahrávky budú kraj prezentovať aj v ďalších obdobiach.

***

 PREHĽAD LOKALÍT Legendaria (Legendy v hre, na nálepkách v albume a audio CD):

 Medzilaborciach ide o legendu spojenú s Krásnym Brodom a vrchom Kamjana, na ktorom leží Čertov kameň. Hlavnou postavou je čert Fras, ktorý sa spolu so strigami a ostatnými čertmi pokúša zavaliť krásnobrodský monastyr veľkým kameňom. Nálepky získajú deti v Miniskanzene v Medzilaborciach.

Bardejovom údajne dodnes blúdi nahá dievčina, ktorá hľadá stratené šaty. Kto jej ich pomôže nájsť, tomu prezradí, kde skryl boháč svoje poklady. S Legendariom objavia návštevníci krásy Bardejova, Bardejovských Kúpeľov a okolia. Nálepky nájdu deti v Šarišskom múzeu.

Starú Ľubovňu bude prezentovať Móric Beňovský a jeho nevšedný útek z hradu Ľubovňa. Práve na hrade získajú deti aj nálepku do albumu. V Legendariu sa okrem hradu, skanzenu a vojenského tábora objaví aj Nestville park v Hniezdnom.

Vysoké Tatryspoznajú návštevníci v spoločnosti chamtivej strigy Kikimory a víly Kvetušky. Len víla vie, kde sú v Tatrách ukryté poklady, po ktorých Kikimora túži.Nálepky budú v Tatrách na dvoch miestach – v informačnom centre TANAP-u Štrbské Pleso a v informačnej kancelárii v Starom Smokovci. Fotopostavu nájdu pri lanovke v Tatranskej Lomnici. Legendarium prevedie návštevníkov aj ďalšími známymi miestami v Tatrách – od Kriváňa cez Štrbské Pleso až po Solisko.

Hlavnou postavou kráľovského mesta Sabinov a blízkeho Šarišského hradu bude statočná Sabína, ktorá zachránila Bela IV. pred utopením. Nálepku nájdu deti na mestskom kúpalisku v Sabinove. S legendami sa dostanú aj do centra Sabinova k známej soche Sabíny a na okolité hrady (Šarišský, Kamenický, Kapušiansky hrad).

Prešov je spojený s ťažbou soli a legendou o pastierovi Michalovi, ktorý soľ objavil vďaka svojim ovciam. Nálepky do albumu získajú deti v múzeu v Solivare a v Lanovom centre Outdoorpark. K tipom na výlet patrí aj historické centrum Prešova, na CD sa objaví tiež Caraffova väznica.

Levoču spoznajú návštevníci prostredníctvom nespravodlivo odsúdenej bielej pani – Júlii Korponayovej. Okrem známych miest v Levoči a okolí (Mariánska hora, klietka hanby, kostol sv. Jakuba, Spišská Kapitula) zavedie deti aj do Spišského múzea, kde získajú nálepku do albumu.

Čierna pani – kľučiarka z Kežmarského hradu bude v Kežmarku hľadať ukryté bohatstvo svojho panovníka Thökölyho. Na hrade bude možné získať aj nálepku do albumu. Legendarium predstaví tiež drevený artikulárny kostol – pamiatku UNESCO a termálne kúpalisko vo Vrbove.

Snina je spojená so Sninským kameňom a čertom Belzebubom. Ten bude pokúšať poslušný sninský ľud a navádzať ho na pekelné cesty. Nálepku získajú súťažiaci na Biokúpalisku Sninské rybníky. Spoznať môžu tiež Sninský kaštieľ a neďaleké Zemplínske Hámre.

Oblasť Pienin a Červený Kláštor sa preslávili aj mníchom Cypriánom. Legendarium ho predstaví nielen ako lietajúceho mnícha, ale i ako liečiteľa a človeka, ktorý pomáhal chudobnému ľudu. Nálepku do albumu je možné získať v Múzeu Červený Kláštor. K ďalším atraktivitám patrí splav Dunajca s krásami Pienin, múzeum PIENAP-u v Spišskej Starej Vsi a Lesnica – obec Goralov.

 

LEGENDY a ich hlavní hrdinovia:

O čertovom kameni – čert Fras:  Miniskanzen Medzilaborce

Nahá dievčina a bardejovský poklad – Barbora – Šarišské múzeum Bardejov

Útek Mórica Beňovského – Móric Beňovský – Hrad Stará Ľubovňa

Zlato pod Kriváňom – striga Kikimora – Informačné centrum TANAP Štrbské Pleso, TIK Starý Smokovec + lanovka Tatranská Lomnica

O soľných ovciach – pastier Mišo – NKP Solivar Prešov, Lanové centrum Outdoor park – Prešov

Ako Sabína kráľa zachránila – statočná Sabína – Mestské kúpalisko Sabinov

Čierna pani z Kežmarku – kľučiarka – Hrad Kežmarok

Ako Sninčanov čert pokúšal – čert Belzebub – Biokúpalisko Sninské rybníky

Levočská biela pani – biela pani – Spišské múzeum v Levoči

Lietajúci mních – mních Cyprián – Múzeum Červený Kláštor

Ďalšie informácie: http://www.severovychod.sk/info/93462-legendarium-zazi-kraj-s-legendami


Kontakt a informácie:

Mgr. Barbora Čechová

marketing

t. č.: 051/7081513

KOCR Severovýchod Slovenska, Nám. mieru 2, 080 01 Prešov
severovychodsk@gmail.com, www.severovychod.sk