Autor: Ing. Otília Barlíková

Bohatý kupec zo Starej Ľubovne, Michal Kašparek, človek s nedobrou povesťou, nečakane zahynul. Aj po smrti však trápil svoje okolie. Zjavoval sa v meste, napádal pocestných, vyhrážal sa svojej žene a podpaľoval domy. Často sa aj s kumpánmi objavoval v maske vlkolaka a požičiaval si od mešťanov veľké sumy peňazí. Veriteľom však ľubovnianske vlkolaky vracali namiesto pravých, falošné mince. Sídlili v neďalekej mramorovej bani, v ktorej si zriadili veľkú peňazokazeckú dielňu. Udalosti v Starej Ľubovni zašli až tak ďaleko, že mesto listom požiadalo krakovského arcibiskupa Michala Sembecka, aby dovolil vykopať a spáliť Kašparekovu mŕtvolu. Telo Michala Kašpareka nakoniec skutočne vybrali z hrobu, sťali mu hlavu a všetko spálili na hranici.

Táto legenda, ktorá sa traduje v Starej Ľubovni, zaujala aj rôznych spisovateľov, ktorí ju opísali vo svojich dielach. Jedným z nich je Maďarský klasik Kálmán Mikszáth, ktorý novelu s názvom Ľubovnianske strašidlo napísal už v roku 1885. Tajomný život Kašpareka tiež opísal vo svojom románe Spišské tajomstvo aj spisovateľ Jozef Nižňanský.

Pre Ľubovnianske múzeum na motívy tejto povesti pripravil scenár k divadelnému predstaveniu známy slovenský spisovateľ Peter Karpinský. Divadlo malo vďaka tajomnej atmosfére nočného hradu Ľubovňa poskytnúť divákom neopakovateľný umelecký zážitok.

Udalosti roku 2020 však nepriali realizácii tohto projektu, a tak zaradenie tohto divadelného predstavenia do kalendária Ľubovnianskeho múzea bude prioritou ďalších rokov.

Z dotačného systému Ministerstva kultúry SR bol do tohto divadelného predstavenia zabezpečený kostým kupca Michala Kašpareka.

Projekt realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky