Autor: Mgr. Radovana Rabíková

Druhý májový víkend je už na Slovensku každoročne venovaný mamám. Ani tento rok sme vo vašom – našom múzeu na mami nezabudli. Nielen na tie naše, ale aj na tie, ktoré akýmkoľvek spôsobom zasiahli do dejín hradu Ľubovňa. Hoci o ženách-matkách, ktoré bývali na hrade Ľubovňa vieme toho pomerne dosť, často však zabúdame na ich mami.

Mária Mercedes

S Máriou Mercedes sa stretnete na hrade Ľubovňa v expozícii rodiny Zamoyskích. Táto vznešená dáma bola matkou Izabely Zamoyskej, manželky posledného súkromného majiteľa Ľubovnianskeho hradu. Narodila sa ako najstaršie dieťa španielskeho kráľa Alfonza XII. Jej dedičné nároky na trón však ustúpili do úzadia po narodení brata Alfonza XIII., ktorý sa neskôr stal kráľom. V roku 1899 sa zasnúbila s donom Carlosom, princom z Dvoch Sicílií. Z manželstva sa im narodili tri deti – dvaja chlapci a dcéra Izabela. Po pôrode Izabely však Mária Mercedes zomrela.

Vzácny dar

 Svokru Jána Kanty Zamoyskeho, dcéru španielskeho kráľa Alfonza XII. a sestru Alfonza XIII., si v múzeu pripomíname aj prostredníctvom hodvábneho ručníka, ktorý vlastnoručne vyšívala. Ten múzeu darovala posledná žijúca dcéra Izabely Zamoyskej -Terézia. Ručník je veľkou vzácnosťou predovšetkým kvôli vyšitým iniciálkam MM (Mária Mercedes- pozn. red.) a španielskej kráľovskej korune. Hodvábny ručník je súčasťou bohatého zbierkového fondu múzea. Pracovníkom sa tento ručník podarilo získať v roku 2015.